یکی از باشکوه‌ترین ساختمان‌هایی که در سوئد وجود دارد “اریکسون گلوب” است. اریکسون گلوب در استکهلم واقع شده است و در حال حاضر به‌عنوان بزرگترین ساختمان کروی جهان مطرح است. شاید برای شما جالب باشد که بگوییم ساخت این ساختمان حدوداً دو سال و نیم طول کشید. اگر بخواهیم اریکسون گلوب را از لحاظ وسعت بررسی کنیم، می‌توان گفت که این ساختمان دارای قطر ۱۱۰ متری، ارتفاع داخلی ۸۵ متری، حجم 60500 متر مکعبی و گنجایش 16000 نفری است. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا در خصوص اریکسون گلوب، بزرگترین ساختمان کروی جهان، اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

معرفی اریکسون گلوب، بزرگترین ساختمان کروی جهان

یکی از بناهایی که هم نمادین و هم مدرن است و در شهر استکهلم واقع شده “اریکسون گلوب” است. معمولاً افراد، اریکسون گلوب را به‌عنوان بزرگترین ساختمان کروی جهان می‌شناسند؛ اما جالب است بدانید که این ساختمان به‌عنوان نمادی از خورشید در منظومه شمسی سوئد است. افراد معتقد هستند که اریکسون گلوب یکی از بزرگ‌ترین مدل‌ها از منظومه شمسی است که در جهان وجود دارد.

اگر بخواهیم این ساختمان را از لحاظ طراحی مورد بررسی قرار دهیم، می‌توان گفت که بالای این ساختمان یک کلبه آلومینیومی که سایز کوچکی دارد و مساحت آن ۱۲ متر مربع است وجود دارد؛ هدف از این طراحی علاوه بر نشان دادن تکنولوژی بالای اریکسون گلوب، نشان دادن کلبه‌ای بوده است که کوچک، ساده، سنتی، قرمز رنگ با گوش‌های سفید‌رنگ هست. از لحاظ جای‌گذاری این کلبه کوچک می‌توان گفت که این کلبه با یک فاصله کم از بالای ساختمان اریکسون گلوب قرار گرفته است. هنرمند این ساختمان یک امیدواری و هدف داشته است که بتواند یک زمانی چنین کلبه‌ای را در کره ماه بگذارد. در نهایت می‌توان گفت که تا اکتبر سال ۲۰۰۹ این کلبه در بالای ساختمان باقی مانده بود.

کابین های تخم مرعی اریکسون گلوب

اگر بخواهیم اشاره کوتاهی به برنامه‌هایی که در این ساختمان اجرا شده است داشته باشیم، می‌توان به: جشنی که به مناسبت سالروز پنجاهمین احداث سازمان ملل متحد برگزار شد، کنسرت‌های موسیقی از خوانندگان مختلف مانند: مدونا، بریتنی اسپیرز، پاواروتی، یوتو، دایانا روس و غیره اشاره کرد. این ساختمان کروی شکل منظره خیلی زیبایی دارد و دارای آسانسور شیشه‌ای است که در سطح خارجی آن قرار گرفته است و به‌گونه‌ای طراحی شده است که مسافران یا مهمانان بتوانند با صرف ۲۰ دقیقه زمان و با بالا رفتن از سمت راست این ساختمان، منظره و فضای زیبایی را ببینند؛ در حقیقت می‌توان گفت که یکی از بلندترین و زیباترین آسانسورهایی که در دنیا وجود دارد، همین آسانسور اریکسون گلوب است. یک محاسبه جالب در زمینه این ساختمان انجام شده است با این موضوع که اگر فردی شیر آب را در ساختمان اریکسون گلوب باز بگذارد، ۴۰ سال زمان لازم است تا کل این ساختمان پر از آب شود.سلختمان اریکسون گلوب

آسانسور چشم انداز آسمان

اگر بخواهیم ورودی به این ساختمان کروی شکل را بررسی کنیم، می‌توان گفت که کودکانی که تا ۴ سال سن دارند می‌توانند به‌صورت رایگان به این ساختمان وارد شوند و کودکانی که بازه سنی آن‌ها بین ۵ تا ۱۲ سال است باید 100 کرون و بزرگ‌سالان باید ۱۴۵ کرون برای ورود به این ساختمان پرداخت کنند.