بطور خلاصه میتوان گفت که ریل آسانسور ، فلزی فولادی با سطح مقطع T می باشد که وظیفه به حداقل رساندن حرکات جانبی ، هدایت کابین و وزنه تعادل در راستای مسیر حرکت، پیشگیری از نوسانات بیش از اندازه کابین آسانسور و را بر عهده دارد و مانعی است جهت جلوگیری از منحرف شدن کابین آسانسور و کادر وزنه.ریل آسانسور

مهمترین وظایف ریل آسانسور

 • وظیفه انواع ریل آسانسور، در زمان استفاده از ترمز اضطراری کابین مشخص می شود. در این حالت کابین تحت کنترل درآمده و دیگر وزن و متعلقات آن دچار نوسان در حرکت و یا مشکل ثابت ماندن در شرایط معلق نمی‌شود. این قطعه ارتعاشات افقی را به کمترین حد خود رسانده و در مقابل نیروهای خارج از مرکز که موجب نوسانات کابین می شوند، کاملا مقاوم و مستحکم است.
 • همچنین زمانی که پاراشوت اقدام به توقف آسانسور می‌کند، وجود نیروهای گریز از مرکز نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد. با استفاده از قطعه مهم ریل آسانسور، تا حد زیادی این نیرو کنترل و از آن با مهندسی معکوس استفاده می‌شود.
 • آسانسور به‌عنوان یک وزن تعادل، موجب می‌شود که وضعیت پایداری درون کابین ایجاد شود. این که آسانسورها حتی با سرعت‌های فوق‌العاده بالا و مدل‌های خاص که در برج‌ها استفاده می‌شوند، در بهترین و بدترین شرایط تعادل خود را حذف می‌کنند، به دلیل استفاده از همین ریل خواهد بود.

وظایف ریل آسانسور را بطور خلاصه در زیر آورده ایم:

 • کاهش حرکات جانبی کابین آسانسور
 • تامین ایمنی حرکت کابین (زیرا پاراشوت بر روی این ریل ها عمل می کنند)
 • هدایت کابین آسانسور
 • وزنه تعادل در راستای مسیر حرکت

شرکت های سازنده ریل آسانسور باید مطابق با استانداردهای بین المللی ISO7465 که یک مرجع رسمی برای ساخت ریل های آسانسورهستند، از دو روش کشش سرد و ماشینکاری برای ساخت ریل استفاده کنند. با توجه به بند 5 همین استاندارد، برای ساخت این نوع ریل های آسانسور (با مقطع T) باید حداقل مقاومت فولادی آن برابر با 370 نیوتن بر میلی متر مربع و حداکثر آن برابر با 520 نیوتن بر میلی متر مربع باشد.

انواع ریل های آسانسورریل اسانسور2

تولید کنندگان ریل آسانسور این قطعه را با دو روش نورد سرد و نورد گرم با مقاطع مختلف T شکل همانند ریل T5 ،T9 ،T16 ،T125 تولید می کنند. ریل آسانسور T5 و T9 به روش نورد گرم تولید می شوند در آسانسورهایی با 10 ایستگاه و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ریل T9 برای قاب وزنه به کار می‌رود. گاهی استفاده از ریل‌ها بسته به نوع متریال و کیفیت ساخت آن‌ها متفاوت است. هرچه مقاومت ریل بیشتر باشد توان تحمل در برابر فشار نیز بهتر خواهد شد. این یک اصل پایدار در انتخاب انواع ریل برای آسانسورها است. از ریل های T16 و  T125 که به روش نورد سرد تولید می شوند معمولا برای کابین استفاده می کنند. ریل های T16 در آسانسورهای با ظرفیت 8 تا 12 نفر،  استانداردترین و بهترین گزینه می باشند. درصورتی‌که ارتفاع بیش از 50 متر باشد. ریل‌های تی 125 انتخاب اصلی خواهند بود. گاهی ظرفیت از 12 نفر هم بیشتر خواهد شد که در این صورت، ریل تی 16 برای وزنه روی قاب و ریل تی 125 نیز برای کابین مورداستفاده قرار می‌گیرد.

زمانی که تیغه های ریل دارای رده های ماشینکاری باشد، با پسوند B مشخص شده و به معنی ریل ساخته شده با نورد گرم است. زمانی که تیغه های ریل دانه دانه باشد، با پسوند A مشخص شده و به معنی ریل ساخته شده با نورد سرد است.

مقایسه ریل های نورد گرم و سردریل آسانسور

مدل‌های سرد و گرم انواع ریل‌ آسانسور از نظر دمای تولید مواد، ضخامت و همین‌طور نیروی مکانیکی با هم فرق دارند. ریل آسانسور با شمش فولادی ساخته میشود. در روش نورد گرم، شمش به دمای مناسب برای عملیات نهایی که بیش از 800 و کم‌تر از 1100 درجه سانتی‌گراد است می‌رسد. سپس از بین دو غلتک بهم‌ پیوسته عبور کرده و در نهایت ریل به شکلی که در بازار مشاهده می‌کنید ساخته می‌شود. 

در مقابل ریل‌های سرد مثل ریل گرم تولید می‌شوند، با این تفاوت که عملیات پردازش فلز بیشتری انجام شده و در دمای پایین و سپس دمای اتاق سرد می‌شود. در این صورت به‌راحتی می‌توان ضخامت آن را کمتر کرد و دقت ساخت محصول نهایی را نیز بهبود بخشید.

 • ریل های سرد دارای سختی و مقاومت بالاتری نسبت به ریل های گرم هستند.
 • طول عمر ریل های سرد بیشتر از ریل های گرم است.
 • سختی تیغه ریل های گرم حدودا 130 برنیل است و در مقابل سختی تیغه ریل های سرد حدودا  200 برنیل می باشد، بنابراین مقاومت ریل سرد در هنگام فعالیت پاراشوت از ریل های گرم بیشتر است.
 • ریل های نورد گرم برای آسانسورهایی با ظرفیت و ارتفاع و سرعت پایین مناسبند و ریل های سرد برای آسانسورهایی با ظرفیت، ارتفاع و سرعت بالا  مناسب می باشند.
 • قیمت ریل های سرد به دلیل کارایی بالا، مقاومت بالا، قیمت بالای شمش فولاد و مراحل بیشتر ساختی که  دارند، نسبت به ریل نورد گرم بالاتر است.

ویژگی های یک ریل آسانسور با کیفیتریل آسانسور با کیفیت

 • داشتن استاندارد ISO اروپایی
 • همخوانی داشتن مواد اولیه آن با استانداردهای اروپایی
 • رزومه و سابقه کاری درخشان در پروژه های بزرگ و معروف شرکت سازنده آن 
 • دارا بودن مشخصه $ مابین دو سوراخ انتهایی داخل سمت نری جهت اثبات ساخت اسپانیا (اگر ریل آسانسوری ساخت کشور چین باشد می توانید عبارت Savera China را ما بین دو سوراخ انتهایی داخل ریل مشاهده نمایید).
 • بهره مندی از کیفیت بالا ، قابلیت ارتقاء و قیمت مناسب

اهمیت کیفیت ریل آسانسور

به دلیل هدایت کابین آسانسور و تامین ایمنی آسانسور، کیفیت و مرغوبیت ریل سیار حائز اهمیت است و اگر از برند های شناخته نشده و تقلبی استفاده شود به دلیل اتصالات بین ریل های آسانسور، حرکت آسانسور به سختی انجام می شود. در ریل های آسانسور که به روش کششی ساخته می شوند، فرآیند کشش سطح، به اصلاح خصوصیات ماده خام پرداخته و سطح ریل های راهنما جداگانه پولیش نخواهد شد. ریل های کابین می بایست نسبت به ریل های راهنمای وزنه تعادل، دارای کیفیت بیشتری باشند زیرا اگر از ریل های بی کیفت استفاده شود، لرزش که از حرکت وزنه تعادل از طریق سیم بکسل ایجاد می شود، نرمی حرکت را به نوعی تحت تاثیر خود قرار می دهد.

نکات مهم در خصوص ریل آسانسور

ریل ها را چه نورد سرد چه نورد گرم، هرگز به صورت مستقیم روی زمین نگذارید. وسایل سنگین را روی ریل ها قرار ندهید. در هنگام جابجایی یا حمل ریل ها، به هیچ وجه آنها را با فاصله از زمین رها نکنید. در زمان نصب ریل دقت داشته باشید که نصب پایه ریل آسانسور فاصله مناسبی با کف چاه داشته باشد و تماسی با زمین نداشته باشد. به یاد داشته باشید در زمان نصب ریل ها روی هم، هیچگونه شکافی بین لبه ریل ها نباید وجود داشته باشد.